Türkçe Türkçe | ()
Mevcut Diller
Mevcut parabirimleri EUR (€)
  

Çeşme

İzmir / Çeşme

Ege Bölgesi’nde, İzmir İline bağlı bir ilçe olan Çeşme’nin, kuzeyi, batısı ve güneyi Ege Denizi ile çevrili olup, doğusunda da Urla ilçesi bulunmaktadır. Urla Yarımadasının batıya uzanan kesimi Çeşme Yarımadası olarak tanınmaktadır. Aynı zamanda burası Anadolu’nun batıdaki en uç noktasıdır. Yunanistan’a bağlı Sakız Adası’na 8 mil uzaklıktadır.

Çeşme yöresinin kıyıları girintili, çıkıntılıdır. Çeşme’nin 22 km. boyundaki kıyılarında Paşa, Şifne, Küçük ve Büyük limanları bulunmaktadır. Ayrıca kıyı boyunca Ilıca, Çiftlik, Altınkum, Çatalazmak, Tekke, Aya Yorgi, Sakızlı plajları ile koyları vardır.

Bölgeye adını veren çeşme kelimesi kendini mimari olarak da gösteriyor. Anonim Çeşme ve Kaymakam Çeşme, Ege mimarisi özellikleri taşıyan çeşmeler.

Çeşme aynı zamanda festivalleriyle de dikkat çekiyor. Haziran- Temmuz ayları arasında düzenlenen Uluslararası İzmir Festivali'ni mutlaka ziyaret edin.

Sakızcılığın üretiminin gelişmiş olduğu Çeşme'de sakızlı kahveyi deneyebilirsiniz.

Yöresel hediyeliklerin yoğun olarak satıldığı Çeşme'de el yapımı kilimler ve yöre halkının yapmış olduğu ürünlerden satınalinabilir. Bunun yanı sıra cumartesi Alaçatı'da, pazar günleri ise merkezde kurulan pazarlar ziyaret edilebilir.

Her yıl açılan yeni mekânlarla gelişmeye devam eden gece hayatı canlı müzik şovlarıyla da renkleniyor.

Çeşme bölgesindeki kiralıklar